Albánie - Prokletije

INFO - MAPY - GPX

Albánie, (Albánská republika) je středomořský stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Na západě ji omývá Jaderské moře, na severu hraničí s Černou Horou, na severovýchodě s Kosovem, na východě s Makedonií a na jihu s Řeckem. Od Itálie, kterou od Albánie odděluje Otrantský průliv, je vzdálena 72 kilometrů. Hlavní městem Albánie je Tirana.

Turistický potenciál Albánie je perspektivní a bezesporu vysoký. Klima je příjemné, albánské pobřeží Jaderského a Jónského moře má délku asi 420 km. Mezi nejvýznamnější turistická střediska patří okolí Drače (Jadran) a riviéra mezi Vlorou a Sarandou (Jónské moře). Velký potenciál vykazují také horské oblasti Albánie, které nabízejí ohromné množství přírodních i kulturních památek a velkolepé scenérie horských masivů, jejichž výška běžně dosahuje 2000 m n. m. i více.

Prokletije (albánsky Bjeshkët e Nemunaje) je pohoří nacházející se na hranicích Albánie, Černé Hory a Kosova. Je to nejvyšší část Dinárských hor. Nejvyšší hora Maja e Jezercës (2694 m) leží v jižní části celku. Jedná se o skalnatý vrchol tvořený dolomitickými vápenci. Úbočí jsou formována karovými stěnami, na severní straně je několik ledovcových jezer. Oblast patří ke srážkově nejbohatším v Evropě, a proto zde v zimě bývá vysoká sněhová pokrývka a četné laviny. Vzhledem k vápencové stavbě je ale pohoří Prokletije poměrně chudé na vodní zdroje. Potoky mají často sezónní charakter, v mnoha případech se ztrácejí v ponorech.

Největší část pohoří (přibližně dvě třetiny) náleží Albánii, kde je součástí Severoalbánských Alp. Na severu je Prokletije odděleno údolím řeky Lim a její zdrojnice Ljuča od pohoří Visitor, na západě sousedí v údolí řeky Cijevna s pohořím Žijovo, na jihu plynule přechází v Severoalbánské Alpy, které sahají až k řece Drin. Východními sousedy jsou Junička planina a Koprivnik.

Pohoří Prokletije nemá souvislý skalní hřeben, ale je rozčleněno do několika hřbetů a horských skupin - na západě Karanfil (Brada), Trojan, Bělič a Maja Kadis. Tyto masivy jsou více rozeklané s monumentálními vápencovými stěnami a hlubokými dolinami. V této oblasti se také nachází dvě nejvýznamnější jezera pohoří, Plavsko jezero a Ridsko jezero. Na východě jsou to skupiny hor Bogičevica, Djeravica či Bogdaš. Jih představuje především okolí vrcholu Maja e Jezercës.


Zde si můžeš stáhnout mapy, GPX tracky, mapy pro Locus a spoustu dalších užitečných informací.