Beskydy a Vsetínské vrchy

INFO - MAPY - GPX

Moravskoslezské Beskydy, často běžně jen Beskydy, je pohoří rozkládající se v téměř nejvýchodnější části České republiky u hranic se Slovenskem. Skoro celé jejich území pokrývá CHKO Beskydy o rozloze 1160 km².

Geomorfologický celek se rozkládá mezi Valašským Meziříčím a Jablunkovem, převážně v okrese Frýdek - Místek. V laickém pojetí se do Beskyd často počítá i hornatina kolem Vsetína, což zhruba odpovídá rozsahu nadřazené jednotky Západní Beskydy.

Západní Beskydy jsou součástí tzv. Vnějších Západních Karpat, které jsou součástí systému pohoří, zasahujících přes slovenské Tatry až do Rumunska. Od Slezských Beskyd je pohoří odděleno Jablunkovským průsmykem a Jablunkovskou brázdou.

Nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd je Lysá hora, jejíž výška činí 1323 m n. m. Leží na rozhraní obcí Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Na holém vrcholu, na který vede silnice z Krásné, se nachází charakteristický telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula. Z vrcholu Lysé hory vybíhají čtyři rozsochy: Malchor, Zimný, Kobylanka a Lukšinec. V masívu Lysé hory vzniklo několik přírodních rezervací a památek: Mazák a Mazácký Grúnik, Malenovický kotel, Vodopády Satiny, Koryto řeky Ostravice, Ondrášovy díry a další menší na okrajích masívu. Vrchol představuje významnou křižovatku turistických cest.

Neméně navštěvovanou beskydskou horou je i známý Radhošť. Leží v závěru výrazného Pustevenského hřbetu 3 km jihozápadně od Trojanovic a 6 km severovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm. S výškou 1129 m n. m. jde o sedmou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd. V dnešní době je na vrcholu několik zajímavostí, jako například kříž z roku 1805, Kaple sv. Cyrila a Metoděje z let 1896-98, sousoší obou věrozvěstů z roku 1931. V kapli je bronzová deska, připomínající návštěvu prezidenta republiky T.G. Masaryka tohoto místa 23. června 1928.

Dalšími vysokými nebo známými horami jsou Smrk, Kněhyně, Travný a Javorový. Celkem je v Beskydech 32 tisícovek. Hlavní hřebeny Moravskoslezských Beskyd jsou odděleny velmi hlubokými údolími a díky tomu má řada hor velmi vysokou prominenci (převýšení od sedla). 

Vsetínské vrchy jsou plochá hornatina o rozloze 338 km² a střední výšce 593 m n. m. Patří do vnějších Západních Karpat, do podcelku Západních Beskyd. Od Hostýnských vrchů a Javorníků jsou odděleny protékající Vsetínskou Bečvou. Středem pohoří se táhne hřbet s vrcholy Vsacký Cáb (824 m), Soláň (861 m) a nejvyšší horou pohoří Vysoká (1024 m.).

Ve Vsetínských vrších pramení řeky Rožnovská Bečva a Vsetínská Bečva, které se ve Valašském Meziříčí slévají a vytváří Bečvu, která se vlévá do Moravy. Dále zde pramení Bílá Ostravice, jež se slévá s Černou Ostravicí a tvoří Ostravici, která se vlévá do Odry.


Zde si můžeš stáhnout mapy a GPX.