Chile - Andy - Ojos del Salado

INFO - MAPY - GPX

Chile, plným názvem Chilská republika, je přímořský stát ležící v jihozápadní části Jižní Ameriky při pobřeží Tichého oceánu. Na severu sousedí s Peru a Bolívií, a takřka celou svou východní hranici sdílí s Argentinou. Hlavním městem je Santiago de Chile. Země je unikátní svým geografickým profilem - ačkoliv má na šířku v průměru 144 kilometrů, od nejsevernějšího do nejjižnější bodu celkově dosahuje 4 329 kilometrů.

Povrch Chile je velmi rozmanitý a členitý. Andské pohoří tvoří téměř celou hranici s Argentinou. V severních částech Chile dosahují Andy až 6500 metrů nad mořem, v těchto oblastech tak bývá celoroční sněhová pokrývka. Jižní pobřeží je labyrintem fjordů, kanálů, zkroucených poloostrovů a ostrovů. Poušť Atacama ležící na severu, je považována za jedno z nejsušších a nejneúrodnějších míst na Zemi. Vlivem jevu zvaného El Niño však i v pouštních oblastech dochází k ničivým přívalovým dešťům.

Andy jsou pás velehor, táhnoucí se od severu k jihu přes celou Jižní Ameriku, od Venezuely, až po argentinskou a chilskou Patagonii. Andy jsou téměř 8000 kilometrů dlouhé, až 500 km široké a jejich průměrná výška činí asi 4000 metrů. Jejich střední a severní část tvoří několik paralelních hřebenů, mezi nimiž se na území Bolívie rozprostírá náhorní plošina Altiplano.

V Andách je 91 šesti-tisícovek, z nichž 14 má výšku nad 6500 m. Nejvyšší horou je argentinská Aconcagua, vysoká 6959 metrů. Mezi dalšími významné vrcholy patří Ojos del Salado (6893 m, Chile), Huascarán (6768 m, Peru), Sajama (6542 m, Bolívie), Chimborazo (6310 m, Ekvádor). V jižní části And (tzv. Patagonské Andy) se nachází několik zaledněných částí, mezi něž patří severopatagonské ledovcové pole, jihopatagonské ledovcové pole a ledovec v Darwinově pohoří.

Ojos del Salado je s výškou 6893 m druhým nejvyšším vrcholem západní polokoule, nejvyšší horou Chile a zároveň nejvyšším vulkánem na Zemi. Hora leží v severní části Chile na hranicích s Argentinou nedaleko od východní hranice pouště Atacama.

Poslední velká erupce tohoto stratovulkánu byla pravděpodobně v osmém století našeho letopočtu. Vzhledem ke své poloze v blízkosti pouště Atacama má hora velmi suché podmínky a sníh pokrývá vrchol obvykle pouze během zimy, i když silné bouře mohou přinést vydatné sněhové srážky i v létě.

První výstup uskutečnili v roce 1937 Jan Alfred Szczepański a Justyn Wojsznis, členové druhé polské andské expedice.

Ojos del Salado má dva vrcholy, jeden v Argentině a druhý v Chile (hranice mezi oběma zeměmi probíhá mezi dvěma vrcholy). Výškový rozdíl dvou vrcholů, je menší než 1 m.


Zde si můžeš stáhnout mapy, GPX tracky a spoustu dalších užitečných informací.