Hrubý Jeseník

INFO - MAPY

Hrubý Jeseník je dominantní pohoří Slezska a části severní Moravy, které patří ke Krkonošsko-jesenické subprovincii, jako jejich nejvýchodnější část. Pohoří má zhruba tvar písmene Y, jehož jednotlivá ramena tvoří tři hornatiny, vzájemně oddělené Videlským a Červenohorským sedlem.

Pradědská hornatina - leží v jižní části pohoří mezi sedlem Skřítek a Červenohorským sedlem. Keprnická hornatina - leží v severozápadní části pohoří mezi Červenohorským a Ramzovským sedlem. Medvědská hornatina - leží v severovýchodní části pohoří. Je oddělena sedlem Vidly a táhne se k sedlu Rejvíz. Oproti prvním dvěma hornatinám je výrazně plošší, bez nápadného hřebene.

V Hrubém Jeseníku naleznete celkem 56 hlavních a 30 vedlejších vrcholů nad 1000 m. Hrubý Jeseník je tak pohořím s druhým nejvyšším počtem tisícovek a zároveň je druhým nejvyšším pohořím ČR. Nejvyšší horou je Praděd (1491 m), který je zároveň nejvyšší horou Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu Česka. Na vrcholu stojí 146,5 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v ČR. Z vyhlídky ve výšce 80 m je za dobrého počasí vidět Lysou horu, Sněžku a Radhošť, vzácně při dobré viditelnosti i Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku, a Nízké Alpy v Rakousku.

Na vrcholu původně stála kamenná rozhledna, vysoká 32,5 m, postavená v letech 1903 až 1912 Moravskoslezským sudetským horským a turistickým spolkem. Věž byla postavena v romantickém duchu starého gotického hradu. Po druhé světové válce chátrala a zřítila se 2. května 1959. Na severním úbočí vrcholu je rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou.

Mezi nejvyšší vrcholy dále patří: Vysoká hole (1465 m), Petrovy kameny (1446 m), Keprník (1423 m), Velký Máj (1386 m) a Vozka (1377 m).

Na území Hrubého Jeseníku byla kvůli přírodnímu bohatství a jeho zachování v roce 1969 vyhlášena chráněná krajinná oblast Jeseníky. Svou výměrou 740 km2 se řadí k největším CHKO v České republice. Zahrnuje celkem jedenáct maloplošných chráněných území.

Hrubý Jeseník nabízí i několik lyžařských lokalit (např. Červenohorské sedlo nebo Praděd), které jsou pro tradičně nejbohatší sněhovou nadílku v Česku navštěvovány nejdéle v roce.


Zde si můžeš stáhnout mapy.