Krkonoše

INFO - MAPY - GPX

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří mezi nejoblíbenější horská místa v ČR. Leží v severních Čechách a na jihu polské části Slezska. Krkonošský hřeben je dlouhý 35 km a začíná na západě v Novosvětském sedle a končí na východě v Královeckém sedle. Vrcholové partie pohoří jsou ploché a na severovýchod spadají prudce do Polska. Na opačné straně, na jihozápadě, jsou svahy rozděleny hlubokými dolinami, do nichž spadají podstatně mírněji. Krkonoše se dělí na Krkonošské rozsochy, Krkonošské hřbety a Vrchlabskou vrchovinu.

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží 15 z nich právě v Krkonoších. Celkem se v české části Krkonoš nachází 54 hlavních vrcholů vyšších 1000 metrů a 18 bočních rozsoch přesahujících tisícimetrovou hranici. Nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka, která je se svými 1 603 m n. m. zároveň i nejvyšší horou celého Česka. Je to významná dominanta východní části Krkonoš. 

Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice, nejvyšší bod se nachází na polské straně hranice, několik metrů západně od kaple sv. Vavřince. Kaple je zdejší nejstarší stavbou a leží na polské (slezské) straně vrcholu. Dosahuje výšky 14 metrů a o její stavbu se zasloužil šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch. Stavba byla provedena v letech 1665-1681. V roce 1850 byla postavena Polská (dříve Slezská) bouda. O sedm let později vyhořela, byla obnovena a sloužila až do roku 1976, kdy byl dán do užívání současný horský hotel. 

Na české straně Sněžky stála ještě nedávno zchátralá budova České boudy z roku 1868. Na jejím místě byla v letech 2005-2006 postavena nová Česká poštovnaMezi lety 1899 a 2009 stála opodál budova původní poštovny, jež byla v červnu 2009 rozebrána a převezena na Javorovou skálu, kde byla posléze znovu sestavena. Jednalo se o nejvyšší místo v ČR, kde bylo možno získat poštovní razítko. V roce 1900 byla postavena dřevěná budova meteorologické stanice. Stavba vysoká 18 metrů byla po 2. světové válce jedinou fungující meteorologickou stanicí ve střední Evropě. Stržena byla v osmdesátých letech 20. století.

Vrcholek hory je částečně skalnatý a má rozlohu okolo 120 000 m². Jelikož je Sněžka nejvyšší hora v širokém okolí, je z vrcholu rozsáhlý panoramatický rozhled. Vrchol slouží jako častý turistický cíl a pro jeho dosažení je možné využít celou řadu turistických cest a to jak pěších, cyklistických tak i běžkových. Na vrchol vede ze 4,5 km vzdálené Pece pod Sněžkou kabinková lanovka. Lanová dráha na vrchol Sněžky funguje již od roku 1949. Původní lanovka měla podobu dvojsedačky, kde cestující seděli bokem ke svahu. 

Na území Krkonoš se nachází Krkonošský národní park (KRNAP) o rozloze 36 400 ha, který zde byl vyhlášen roku 1963, a Karkonoski Park Narodowy (KPN) založený v roce 1959.

Krkonoše tvoří přirozené rozvodí mezi Severním a Baltským mořem. Pramení zde řeky Labe, Malé Labe, Úpa, Jizerka a Mumlava, ale také Kamienica a Łomniczka. Na polské straně se nacházejí jezera ledovcového původu Wielki a Mały Staw. Na české straně Krkonoš je ledovcového původu jen Mechové jezírko.

Krkonoše jsou významným centrem letní i zimní turistiky. Největším krkonošským (i českým) lyžařským střediskem je SkiResort Černá hora-Pec, vzniklý v roce 2012 spojením středisek v Janských Lázních, Černém Dole a Svobodou nad Úpou, se středisky v Peci pod Sněžkou, Velké Úpě a Malé Úpě.


Zde si můžeš stáhnout mapy a GPX.