Irácký Kurdistán

INFO - MAPY

Kurdistán je neformální název pro oblast na Blízkém východě, sahající svou plochou do pěti samostatných států (Turecka, Sýrie, Iráku, Íránu a Arménie), jež je obydlená většinovou populací Kurdů. Kurdové se na tomto území již po několik desítek let snaží politickým úsilím i ozbrojeným bojem vytvořit samostatný stát, popř. dosáhnout alespoň autonomie, což se jim zatím povedlo pouze v Iráku.

Irácký Kurdistán je autonomní oblast Kurdů v severovýchodním Iráku, kterou tvoří guvernoráty Halabdža, Sulajmáníja, Arbíl a Dahúk. V oblasti žije asi 5 500 000 obyvatel. Na východě sousedí s Íránem, na severu s Tureckem, na západě se Sýrií a na jihu s Irákem. Úředními jazyky jsou kurdština a arabština, kromě kurdské většiny zde žijí Asyřané, Arméni a iráčtí Turkméni. Většina obyvatel jsou muslimové, významné náboženské menšiny tvoří křesťané a jezídové. 

Hlavním městem regionu je Arbíl, s populací asi 1 025 000 obyvatel. První známky osídlení sahají do doby před 150 000 lety a dějiny citadely v centru města jsou staré přes 7000 let, což z ní dělá jedno z nejstarších nepřetržitě osídlených městských sídel na světě. Citadela v centru Arbílu je starověké sídliště stojící na pahorku vyvýšeném 25-32 metrů oproti okolí. Má oválný tvar o rozměrech 430×340 metrů a celkovou rozlohu 102 000 m². V citadele se nacházejí 3 mešity, veřejná koupelna, dvě brány, 550 domů a několik otevřených prostor. Více než polovina domů má významnou kulturní a architektonickou hodnotu a citadela je v současnosti kandidátem na zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. V místním archeologickém muzeu se nachází mnoho předislámským artefaktů a město je centrem archeologických projektů v této oblasti.


Zde si můžeš stáhnout mapy.