Oravské Beskydy

INFO - MAPY - GPX

Oravské Beskydy jsou pohoří na hranicích severozápadního Slovenska a jižního Polska. Jsou pokračováním Kysuckých a Żywieckých Beskyd. Oravské Beskydy jsou dostupnější z polské strany, je zde slušné turistické zázemí (Żywiec). Ze slovenské strany je největším sídlem Oravská Polhora, nejsevernější slovenská obec, v jejímž katastru se na východním svahu hory Beskydok nachází i nejsevernější bod Slovenska.

Nejvyššími horami jsou Babia hora (Diablak) a Pilsko. Tyto kopce převyšují okolní vrcholy o více než 300 metrů. Babia hora (polsky Babia Góra) představuje s výškou 1725 m n. m. nejvyšší vrchol Beskyd i celých Vnějších Západních Karpat. Masív Babí hory má tvar písmena "V" a na němž se nacházejí i vrcholy Malá Babia hora (Cyl) (1517 m), Sokolica (1367 m), Gówniak (1619 m) a Kępa (1521 m). Prochází zde hranice mezi povodím Baltského moře (Visla) a Černého moře (Dunaj).

Babí hora je do výšky 1400 až 1450 metrů pokrytá hustými jehličnatými lesy. Ty jsou vystřídány pásmem kosodřeviny a jalovců, jen v nejvyšších polohách se objevuje holní pásmo s alpínskými loukami. O výjimečnosti zdejší krajiny a místní flóry a fauny svědčí skutečnost, že Babí hora i blízké okolí na slovenské straně hory byly zahrnuty do CHKO Horná Orava (587 km²). Polská strana Babí hory je součástí národního parku (Babiogorski park narodowy) s rozlohou pouhých 17 km².

Druhým nejvyšším vrcholem Oravských Beskyd je Pilsko (1557 m). Nachází se na slovenském území nedaleko polsko-slovenské hranice, která prochází 400 m pod vrcholem hory. Vrchol patří díky své výškové dominanci mezi oblíbené cíle pro turisty z obou stran státní hranice. Z vrcholu je kruhový výhled na Babí horu, Tatry, Chočské vrchy, Malou Fatru a na Polsko. Ze slovenské strany vedou na vrchol značené turistické cesty z obcí Mútne a Oravské Veselé. Z Polska je významným turistickým východiskem obec Korbielów, ke které patří i stejnojmenné lyžarské středisko. Na vrchol lze dojít také po hraniční hřebenovce, která prochází i přes východněji položenou Babí horu.


Zde si můžeš stáhnout mapy a GPX.