Orlí stezka

INFO - MAPY

Orla Perć (česky "Orlí stezka") je horská pěší magistrála ve Vysokých Tatrách na jihu Polska. Je považovaná za nejtěžší a nejnebezpečnější stezku v celých Tatrách a proto je vhodná pouze pro zkušené turisty. Od doby kdy byla vytvořena, zde zahynulo víc než 120 lidí.

Celková délka dostupné magistrály je 4,5 km. Nejvyšší bodem je Kozi Wierch (2291 m). Magistrála začíná v sedle Zawrat (2159 m) a končí v sedle Krzyżne (2112 m). Stezka vede podél horského hřebene, přes několik vrcholů a řadu dalších traverzuje. Na nejstrmějších a vertikálních částech jsou dostupné početné horolezecké pomůcky, včetně žebříků, stupadel a řetězů. Hlavní trasa je propojena s jinými stezkami, které v případě zhoršení počasí umožňují rychlý sestup z hřebene. Existuje celkem osm rozcestí, vedoucích k horským chatám. Část od sedla Zawrat do Koziho Wierchu je jednosměrná.

Stezku vymyslel roku 1901 Franciszek Nowicki, polský básník a horský vůdce. Zkonstruoval a označil ji kněz Walenty Gadowski mezi lety 1903 a 1906, avšak rozcestí a jiné pomocné stezky byly provedeny a označeny do roku 1911. 

Po několika smrtelných nehodách, apelovali v roce 2006 horská vůdkyně Irena Rubinowska a režisér Piotr Mikucki na správu Tatranského národního parku o demontování všech horolezeckých pomůcek podél stezky a o jejich přeměnu na ferratu. Výzva se setkala s různými reakcemi profesních skupin zapojených v turistickém odvětví. Byl vyvozen závěr, že je to historická magistrála, a že zůstane nezměněná. Správa Tatranského národního parku ale od července 2007 zavedla jednosměrný provoz na části od sedla Zawrat do Koziho Wierchu.


Zde si můžeš stáhnout mapy.