Slovenský ráj

INFO - MAPY - GPX

Slovenský ráj je území na východním Slovensku v oblasti Spiše. Leží v severovýchodní části Slovenského rudohoří a je součástí Spišsko-gemerského krasu. Na severu hraničí se střední částí Hornádské kotliny a na západě s východní částí Nízkých Tater. Na jihovýchodě na Slovenský ráj navazují Volovské vrchy a na jihozápadě Muráňská planina. 

Území Slovenského ráje o rozloze 19 763 ha je od roku 1988 vyhlášeno za národní park. V parku se nachází jedenáct národních přírodních rezervací a osm přírodních památek. Park nabízí přes 300 km celoročně zpřístupněných turistických stezek, které jsou často zabezpečeny žebříky, řetězy, stupačkami a mosty, a několik cyklistických stezek.

Řeky a potoky zformovaly na území parku mnoho roklí, kaňonůjeskyní a vodopádů. Nejznámější rokle jsou Veľký Sokol, Suchá Belá, Piecky a Kyseľ, v každé z nich je několik vodopádů. Nejdelším kaňonem je Prielom Hornádu (11,7 km), nejvyšším vodopádem je Závojový vodopád s výškou 70 m. Ve Slovenském ráji je okolo 350 jeskyní, ale jen Dobšinská ledová jeskyně, která je od roku 2000 zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je otevřena pro veřejnost. Byla objevena v roce 1870 a zpřístupněna o rok později. Byla první jeskyní na světě s elektrickým osvětlením. Jeskyni tvoří rozsáhlé podzemní prostory, které tvoří obrovskou dutinu klesající do hloubky 70 metrů. Téměř celou oblast Slovenského ráje pokrývají lesy - zabírají cca 90 % z jeho celkové plochy.

Centrem tohoto regionu je město Spišská Nová Ves a hlavními turistickými centry jsou na straně severní Čingov a Podlesok, na straně jižní Dedinky, Mlynky a Dobšiná, a jediné turistické centrum umístěné přímo v parku Kláštorisko, s ruinami kartuziánského kláštera.


Zde si můžeš stáhnout mapy a GPX.