Chočské vrchy

INFO - MAPY - GPX

Chočské vrchy je slovenské pohoří, jež se řadí mezi základní (jádrová) pohoří patřící do soustavy Vnitřních Západních Karpat a Fatransko-tatranské oblasti. Na severu jej ohraničuje Oravská vrchovina, na východě Tatry, na jihu Podtatranská kotlina a na západě Veľká Fatra.

Morfologicky se pohoří dělí na tři podcelky: Choč v západní, Sielnické vrchy ve střední a Prosečné ve východní části. Horstvo je dlouhé 24 kilometrů, průměrná šířka činí jen 4 kilometry, maximálně jen 8 kilometrů. Rozprostírá se na rozhraní slovenských okresů Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Dolný Kubín.

Nejvyšším a dominantním vrcholem pohoří je Veľký Choč (1608 m). Vrchol je turisticky velmi vyhledávaný. Má tvar nepravidelné pyramidy s početnými skalními partiemi. Z vrcholu Veľkého Choče je vynikající kruhový výhled. Jeho vrchol je porostlý kosodřevinou, od Valaské Dubové stoupají jeho svahy poměrně mírně. Ze severu naopak převládají strmé stráně. 

Na vrcholu se nachází přírodní rezervace Choč, do které spadají i některé menší vrcholy: Predný Choč, Malý Choč, Stredný Choč a Zadný Choč, ale také další kopce jako například Kýčera, Sokol a jiné.


Zde si můžeš stáhnout mapu a GPX.